مردی صابون کاپوس تی سی سی عجیب ترین قاچاق سال را رقم زد

مردم معمولاً صابون کاپوس تی سی سی را ملایم و آرام‌بخش می‌دانند، اما از دیدگاه میکروارگانیسم‌ها، اغلب بسیار مخرب است. یک قطره صابون معمولی رقیق شده در آب برای پاره شدن و از بین بردن بسیاری از انواع باکتری ها و ویروس ها، از جمله ویروس کرونای جدید که در حال حاضر در سراسر جهان در حال چرخش است، کافی است. راز قدرت چشمگیر صابون ساختار هیبریدی آن است.

صابون از مولکول های پین مانندی ساخته شده است که هر کدام دارای سر آبدوست به راحتی با آب پیوند می خورد و دم آبگریز دارد که از آب دوری می کند و ترجیح می دهد با روغن ها و چربی ها پیوند بخورد.

این مولکول‌ها، وقتی در آب معلق می‌شوند، به‌طور متناوب به‌عنوان واحدهای انفرادی شناور می‌شوند، با مولکول‌های دیگر در محلول برهم‌کنش می‌کنند و خود را به شکل حباب‌های کوچکی به نام میسل جمع می‌کنند که سرها به سمت بیرون هستند و دم‌ها در داخل جمع می‌شوند.

صابون مخلوطی از چربی یا روغن، آب و یک قلیایی یا نمک پایه است. بابلیان باستان اولین مردمانی بودند که صابون ساختند. به گزارش soapistory.net، دستور غذای آنها برای چربی های حیوانی، خاکستر چوب و آب حکاکی شده در ظروف سفالی پیدا شده است که قدمت آنها به 2800 سال قبل از میلاد برمی گردد.

آنها احتمالاً از این معجون برای شستن پشم و پنبه استفاده می کردند تا بتوان مواد را در پارچه بافته کرد و نه برای تمیز کردن بدنشان. مصریان باستان دستور مشابهی برای صابون ابداع کردند که از آن برای درمان زخم ها، بیماری های پوستی و شستشوی شخصی استفاده می کردند.

رومی ها نیز صابون می ساختند، اما تا قرون بعدی دوران روم بود که صابون برای بهداشت شخصی استفاده می شد. قبل از آن، صابون ابزار پزشک برای درمان بیماری ها بود. دستور اولیه صابون هزاران سال است که تغییر نکرده است.

هنوز هم ترکیبی از چربی یا روغن با یک قلیایی نمک یونی پایه  و آب است. وقتی این مواد به نسبت مناسب ترکیب شوند، فرآیند شیمیایی به نام صابون سازی را طی می کنند که منجر به صابون می شود. امروزه مردم از دو روش برای ساخت صابون استفاده می کنند: فرآیند سرد و فرآیند گرم.