تجهیزات پزشکی هلال احمر موجب برگشتن فضانوردان بعد از 20 سال شد

تجهیزات پزشکی هلال احمر هر وسیله، تجهیزات، نرم‌افزار، مواد یا سایر اقلامی است که ممکن است به‌صورت مجزا یا ترکیبی (که توسط سازنده تعریف شده) توسط افراد برای اهداف پزشکی استفاده شود. چندین مقاله تحت تعریف تجهیزات پزشکی قرار می گیرند و از عصای راه رفتن گرفته تا لنزهای تماسی و کاشت سینه را شامل می شود.

تجهیزات‌های پزشکی نیز شامل تجهیزات‌های تشخیص آزمایشگاهی هستند. این تجهیزات های پزشکی برای آزمایش نمونه هایی مانند بافت، مایعات بدن و خون گرفته شده از بدن استفاده می شود. به عنوان مثال، آزمایش قند خون، جریان جانبی و آزمایشات بارداری.

تجهیزات پزشکی همچنین شامل تجهیزات های پزشکی قابل کاشت مانند ضربان سازهای قلبی می شود. این تجهیزات‌های پزشکی معمولاً کاشته می‌شوند و ممکن است به منابع خارجی نیرو و عملکرد نیاز داشته باشند یا نباشند.

وسیله پزشکی به هر وسیله ای اطلاق می شود که اثر خود را از طریق روش های شیمیایی انجام نمی دهد و در تشخیص، کاهش، درمان یا پیشگیری از بیماری به کار می رود.

تجهیزات‌های پزشکی طیف وسیعی از پیچیدگی‌ها را در بر می‌گیرند و شامل تجهیزات‌هایی می‌شوند که از تجهیزات پزشکی رایانه‌ای بسیار پیچیده تا دو فشار دهنده زبان را شامل می‌شوند. سازمان بهداشت جهانی (WHO) نیز تجهیزات پزشکی را به عنوان تجهیزاتی تعریف می‌کند که حالت اولیه عمل آنها ماهیت ایمونولوژیک، متابولیک یا دارویی نیست.

چندین سیستم طبقه بندی بین المللی برای تجهیزات پزشکی استفاده می شود. WHO در حال حاضر برای دستیابی به هماهنگی در نامگذاری تجهیزات پزشکی کار می کند، که تصور می شود به طور قابل توجهی بر ایمنی بیمار تأثیر می گذارد. این امر به ویژه در شناسایی هرگونه گزارش و یادآوری حادثه نامطلوب مهم است.

کارگروه هماهنگ سازی جهانی (GHTF) چندین تعریف هماهنگ برای تجهیزات های پزشکی ارائه کرده است. تجهیزات های پزشکی، طبق سازمان جهانی بهداشت، ممکن است برای یک یا چند مورد از اهداف خاص زیر استفاده شوند.